Sexuálna prevencia

Všetko, čo ste nechceli vedieť o sexe, ale môže sa vám zísť

Povedzme si to na rovinu – hetero, nehetero, cis , trans – väčšina z nás má sex. So sexom sa spája veľa radosti, no ak nemáme dostatok informácií o množných rizikách, ktoré sa s ním spájajú, môže nám narobiť aj poriadne starosti. K realizácii workshopov „Všetko, čo ste nechceli vedieť o sexe, ale môže sa vám zísť“ nás inšpiroval fakt, že v slovenskom kontexte informácie o sexuálne prenosných ochoreniach a rizikových praktikách, ktoré by zohľadňovali špecifiká LGBT komunity, chýbajú. Nasledujúci text slúži všetkým lesbám, gejom, bi a trans ľuďom, ktorým sa na našich workshopoch nepodarilo zúčastniť alebo majú záujem dozvedieť sa viac o tom, ako ochrániť seba a svojho/svoju partnera/ku pred sexuálne prenosnými ochoreniami.

LGBT ľudia neustále vytvárajú nové slová a významy, aby boli schopní lepšie opísať svoje identity, telá a životy. Je úžasné, že sa nesnažíme vtlačiť do slov, ktoré sú nám tesné. Na druhú stranu je ťažké obsiahnuť v texte všetky slová, s ktorými sa LGBT ľudia identifikujú, keď hovoria o svojich telách. Pri písaní o pohlavne prenosných ochoreniach, bezpečnejšom sexe a rizikách pri jednotlivých sexuálnych praktikách sa samozrejme nedá vyhnúť slovám ako vagína, či penis. Je však dôležité zdôrazniť, že v texte automaticky nepriraďujeme vagínu žene a penis mužovi. Vychádzame pri tom z predpokladu, že nie každý človek sa identifikuje s pohlavím, s ktorým sa narodil.

O bezpečnejšom sexe hovoríme preto, lebo bezpečný sex neexistuje. Jediná zaručené 100% ochrana pred sexuálne prenosnými ochoreniami je abstinencia = žiadny sex. Avšak existujú vysoko spoľahlivé spôsoby (napr. 98%) ako chrániť seba a svoju partnerku /partnera. Preto v tomto kontexte hovoríme o bezpečnejšom a nie bezpečnom sexe.

Syfilis

Spôsobuje ho baktéria odborne nazývaná Treponema pallidum. Syfilis môže byť vrodený (napr. prenesený počas tehotenstva z matky na dieťa) alebo získaný (napr. pri nechránenom styku). Syfilis je liečiteľné ochorenie (pokiaľ sa liečba nenasadí príliš neskoro). Pri neliečení je smrteľné. Po vyliečení je možné nakaziť sa znovu (prekonaním ochorenia nezískavame imunitu).

Príznaky

Syfilis má 3 fázy. Pokiaľ sa začne hneď liečiť, ďalšie fázy sa nedostavia. Ak sú v čase nákazy užívané antibiotiká, prvé štádium sa nemusí dostaviť (antibiotiká potlačia jeho príznaky, avšak neochránia Ťa pred nakazením sa).

 • 1. štádium - Príznaky sa prejavia v priebehu 2 týždňov až 3 mesiacov od nákazy. Na mieste vstupu nákazy sa objaví tvrdý nebolestivý vred na:

  • vonkajšej oblasti genitálií,
  • v okolí zadku
  • vo vnútri genitálií (napr. v pošve), v zadku, v ústach

  Po 2 až 6 týždňoch sám od seba zmizne avšak choroba pretrváva ďalej.

 • 2. štádium - Príznaky sa prejavia po 6 týždňoch až po 3 mesiace, max. 1 rok. Objavujú sa ploché mokvajúce vyrážky, ktoré sú vysoko infekčné (objavujú sa najmä na dlaniach, chodidlách a kožných záhyboch), alebo sa na tých istých miestach môžu objaviť aj ružové škvrny. Môžu sa vyskytnúť aj príznaky podobné ako pri chrípke: bolesti v krku, hlavy, únava, horúčka. Pri druhom štádiu vyrážky aj príznaky „chrípky“ neskôr odznievajú, ale choroba naďalej pretrváva. Pri neliečení sa choroba dostáva do tzv. latentného štádia. Človek sa cíti zdanlivo zdravý, bezpríznakový.

 • 3. štádium - Pretrváva 5 až 20 rokov po nakazení. Je smrteľné, pri neliečení baktéria napadá centrálny nervový systém, srdcovo-cievny systém, kostný systém, narúša psychiku a spôsobuje psychiatrické ochorenia. Pri nasadení liečby v tomto štádiu je možné baktériu zničiť, avšak ak dôjde k narušeniu nejakého systému, následky sú trvalé a škody sa už nedajú zvrátiť.

Prenos

Nechráneným sexom:

 • predovšetkým pri kontakte dvoch slizníc, prenose štiav, spermií, a/alebo pri ich kontakte s vredom
 • tvrdý nebolestivý vred sa môže nachádzať na vonkajších častiach genitálií, zadku alebo vo vnútri (napr. v zadku, v hrdle, v pošve,...)
 • k prenosu dochádza pri lízaní, fajčení, satí genitálií; zadku pokiaľ je prítomný vred, alebo napr. ak je vred prítomný v hrdle, je možný prenos pri orálnom sexe na partnera/partnerku, ktorý/á orálny sex prijímajú
 • pri ejakulovaní do zadku, pošvy
 • pri penetrácii genitálií, do zadku alebo pošvy
 • pri prstovaní zadku (iba pokiaľ sa v zadku nachádza vred) či pošvy a následného dotýkania sa vlastných genitálií
 • pri všetkých praktikách, kde dochádza k priamemu kontaktu dvoch slizníc, alebo spermií zo sliznicou (napr. trenie vagíny o vagínu, dickclit-u o vagínu, preťahovanie predkožky cez penis, a pod.)

Prenos môže byť spôsobený aj dotykom s mokvajúcimi vyrážkami (ktoré sú vysoko infekčné), či krvou (napr. zdieraním ihiel, zvýšené riziko prenosu je aj počas menštruácie) a z matky/otca na dieťa počas tehotenstva či pôrodu.

Testovanie

Najčastejšie sa robí z krvi (zisťujú sa protilátky v krvi), môže sa robiť aj odber z tkaniva či ster z vredu (pod mikroskopom sa zisťuje prítomnosť baktérie). Krvné testy sa odporúčajú realizovať mesiac po rizikovej situácii (3 - 4 týždne trvá vytvorenie protilátok v tele). Testy na protilátky môžu byť do 4 týždňoch falošne negatívne, hoci už syfilis v skutočnosti máš.

Liečba

Antibiotika, najčastejšie penicilín.

HPV

Je ľudský (Human) PapilomaVírus, 75% až 80% sexuálne aktívnych mladých ľudí sa aspoň raz v živote stretlo s HPV. Existuje viac ako 100 odlišných typov vírusu HPV. Niektoré nespôsobujú žiadne príznaky a vymiznú bez liečby, niektoré spôsobujú genitálne bradavice (výrastky alebo tzv. kondylómy), iné súvisia s rakovinou. HPV má vplyv na imunitný systém človeka.

Príznaky

Bezpríznakové ochorenie, ktoré sa u väčšiny sexuálne aktívnych ľudí HPV počas ich života vyskytne, no mnoho z nich sa to nikdy nedozvie, pretože väčšina HPV vírusov je bezpríznakových, nemá žiadne symptómy a po čase zmiznú samé bez liečby. Hoci človek nepociťuje žiadne príznaky, prenáša HPV vírus ďalej.

Niektoré druhy HPV sa môžu prejavovať genitálnymi bradavicami

 • ako výrastky bielej alebo telovej farby
 • typmi HPV 6 a 11 spôsobujú 90% prípadov genitálnych bradavíc
 • objavujú sa po 3 týždňoch až 8 mesiacoch po nakazení
 • môžu sa objaviť na vonkajších pohlavných orgánoch, na semenníkoch, v pošve (zriedkavejšie na krčku maternice), v blízkosti konečníka alebo vo vnútri konečníka na trieslach, na stehnách
 • spočiatku bývajú veľmi malé, často voľným okom neviditeľné, nebolestivé (ale môžu svrbieť)
 • keďže nebolia, veľa ráz sa rozpoznajú až keď vyrastú (bujnením zväčšujú svoj objem a rozsah, kt. sa nedá prehliadnuť)
 • mnohokrát ide o zhluk malých bradavíc, môžu mať tvar karfiolu

Niektoré druhy HPV môžu spôsobiť rakovinu

 • ploché, nízke bradavice, skôr v tvare škvrny, majú granulárny povrch sfarbený do červena, vytvárajú tzv. mozaiku a často bývajú pigmentované.
 • rakovinotvorné typy HPV 16 a 18 spôsobujú 70% prípadov rakoviny krčka maternice, 40-50% prípadov rakoviny vulvy, 70% prípadov rakoviny vagíny
 • spôsobujú tiež rakovinu konečníka, orofaryngu (zadnej strany krku, vrátane koreňa jazyka a mandlí), úst a hrdla, penisu
 • muži čo majú sex s mužmi sú 17x vo väčšom riziku ako muži, ktorý majú sex len so ženami

Prenos

Vírus sa neprenáša len sexuálnym stykom ale aj kontaktom kože o kožu infikovanej osoby: napr. dráždenie/dotýkanie sa partnerkiných/partnerových genitálií a potom následne svojich. Ochorenie sa môže preniesť aj trením genitálií o seba, orálnym sexom a análnym sexom. Nebezpečné je aj vzájomné zdieľanie sexuálnych hračiek (napr. dildá, vibrátory) bez následnej dezinfekcie alebo výmeny kondómu. Ľudia žijúci s HIV sú vo väčšom riziku získania HPV.

Pred prenosom HPV vírusu sa nedá úplne chrániť, avšak používanie kondómov môže znížiť riziko získania genitálnych bradavíc a rakoviny krčka maternice, ale nemôže úplne ochrániť pred inými typmi vírusu HPV. Jedna z možnosti ochrany môže byť rúška Hot-Dam, ktorá chráni pred prenosom HPV účinnejšie ako kondóm.

Liečba

Ak sa raz nakazíte, tento vírus ostáva vo vašom tele po celý život, nedá sa vyliečiť. Je otázkou imunity, či sa počas života HPV prejaví alebo nie, v niektorých prípadoch dochádza k samo vyliečeniu (predovšetkým pri tých bezpríznakových). Pri genitálnych bradaviciach je to iné, tie sa liečia lokálne: chemickými zlúčeninami, gélmi, krémami, vypaľovaním, mrazením, laserom alebo sa chirurgicky odstraňujú. Bradavice sa môžu kedykoľvek objaviť znovu (nikto nevie kedy, či budú opäť rásť a do akej veľkosti), pretože HPV, ktoré ich vyvoláva, môže byť stále prítomné. Na HPV je dobré brať lieky na podporu imunity a dôležité je aj očkovanie – odporúča sa predovšetkým pred začiatkom sexuálneho života (niektorí lekári odporúčajú aj na znižovanie ataku výsevov, ktoré sa tým môžu radikálne znížiť). Niektoré vakcíny uvádzajú očkovanie ako prevenciu pred rakovinou pošvy, krčka maternice, vonkajších rodidiel, zadku a penisu.

Testovanie

Prebieha formou steru z krčka maternice: cytologické vyšetrenie (tiež nazývaný PAP test) - pomáha zistiť prítomnosť abnormálnych buniek vo výstelke krčka maternice. Vonkajšie genitálne bradavice sa dajú rozpoznať aj voľným okom, ťažšie viditeľné bradavice lekár/rka podrobnejšie preskúma pomocou zväčšovacieho skla alebo mikroskopu

Genitálny herpes HSV 2

Existujú dva typy herpesu a to HSV 1 (Herpes Simplex Virus) vyskytuje sa na ústach a perách a HSV 2 vyskytujúci sa na genitáliách. Ukrýva sa v nervových bunkách tela, kde ho imunitný systém nevie odhaliť, je tam preňho neviditeľný. Herpes je nevyliečiteľné ochorenie a u mnohých ľudí sa objavuje periodicky.

Prenos

Dotykom, či priamym kontaktom s postihnutým miestom s pokožkou. Prenos môže nastať aj pri dotýkaní sa partnerových/partnerkiných genitálií alebo zadku (pokiaľ sa tam herpes nachádza alebo v jeho okolí) a následne svojich napr. pri prstovaní, honení, dráždení. Nebezpečné je aj trenie genitálií o seba. Herpes sa prenáša aj krvou a akýmkoľvek nechráneným sexom (orálnym, análnym, vaginálnym), pri zdieľaní sexuálnych hračiek, pri spoločnom používaní uterákov v čase výskytu herpesu.

Herpes z úst je možné preniesť na oblasť genitálií a zadku (vyhnite sa orálnemu sexu pokiaľ máte herpes na ústach). Genitálny herpes sa prenáša aj keď infikovaný človek nemá práve prítomný výsev (viditeľný herpes).

HSV 2 zvyšuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice a aktívne štádium herpesu zvyšuje riziko nákazy HIV vírusom (otvorené herpetické vyrážky sú výbornou vstupnou bránou pre preniknutie HIV do krvného obehu).

Príznaky

Prejavujú sa po 2. až 10. dňoch od preniknutia nákazy do organizmu, objaví sa pálenie, svrbenie a bolesť v genitálnej oblasti, či oblasti okolo konečníka, z pošvy sa môže objaviť neobvyklý výtok, začínajú sa objavovať viacpočetné vyrážky, pľuzgieriky, ktoré svojou prítomnosťou vyvolávajú bolesť (môžu byť zvonka aj zvnútra), ďalej sa objavuje zdurenie priľahlých lymfatických uzlín, pociťovanie celkovej slabosti, môže byť prítomná zvýšená teplota, bolestivosť svalov či bolestivé močenie. Nepríjemné vyrážky sa môžu vyskytnúť len v pošve a na krčku maternice, kde nie sú vidieť a teda človek nemusí akútne štádium herpesu spozorovať včas. Obvykle po 2. až 3. týždňoch sú prvotné príznaky na ústupe a infekcia sa dostáva do pokojového štádia. U väčšiny sa však periodicky vracia, ale symptómy sú miernejšie. Opätovne sa objavuje v období, keď človek prekonal nejakú chorobu (chrípku, nádorové ochorenie atď), aktivovať ho môže aj stres a podráždenie, menštruácia, horúčka alebo opaľovanie. Akútne štádium (hlavne keď sa pľuzgieriky rozkladajú) je veľmi infekčné, preto sa vyhýbajte bližšiemu telesnému kontaktu. N ajmenej 90% ľudí nakazených vírusom HSV-2, nevie že sú nakazený.

Testovanie

Formou steru z vyrážky, alebo serologické vyšetrenie na prítomnosť vírusu herpesu zo vzorky krvi (tento spôsob nie je až taký spoľahlivý ako odobranie steru z vyrážky, môže dôjsť k skríženiu reakcií medzi typom HSV 1 a HSV 2).

Liečba

HSV 2 sa nedá vyliečiť, ostáva vo vašom tele po celý život, je len otázka času v akých častých intervaloch sa herpes bude opakovať. Na utlmenie sa používajú antivirotiká – napr. acyklovir, vodičky na potieranie herpesu, masti, utišujúce gély či olejčeky.

HIV

Vírus ľudskej imunodeficity/nedostatočnosti, spôsobuje ochorenie AIDS (syndróm získaného zlyhania imunity). Nemôžeme sa nakaziť AIDS, ale vírusom HIV, ktorý napáda biele krvinky (T4 lymfocity), ktoré sú súčasťou imunitného systému.

Prenos

HIV sa prenáša krvou a krvnými derivátmi (potrebné si dávať pozor pri technikách, kde sa môže objavovať krv, napr. BDSM), spermiami (možno i predejakulačnou tekutinou) – napr. používaní ejakulátu ako lubrikantu, ejakulovanie do zadku, pošvy, úst, výlučkami z pošvy a čípku (technikách kde dochádza k priamemu kontaktu dvoch slizníc/sekrétov, dráždenie genitálií jedného človeka a následne dráždenie svojich) a z matky na dieťa pri dojčení (nachádza sa v materskom mlieku), počas pôrodu alebo počas tehotenstva. Prenos medzi pošvou a pošvou nie je úplne známy, chýbajú výskumy, avšak prípady existujú. Ide o nízke riziko prenosu za predpokladu, že počas sexu neprichádzaš do kontaktu s krvou (menštruácia, ranky z holenia, BDSM techniky). Riziko prenosu sa zvyšuje pri zápaloch pošvy, vaginálnych infekciách a pod. a taktiež pri nechránenom kontakte penisu so sliznicou pošvy, konečníka, či hrdla, najmä ak je prítomný aj ejakulát. Najrizikovejší na prenos HIV je análny sex (nemusí dôjsť k ejakulácií do zadku) aj pri používaní dilda (z pošvy) a jeho následnom použití (bez umytia, vymenenia kondómu) do zadku druhého partnera/partnerky, pri fajčení penisu alebo dickclitu je vo väčšom riziku človek, ktorý robí orálny sex. Osoba, ktorá prijíma orálny sex je v malom (podľa niektorých zdrojov v žiadnom riziku), ak nedôjde k ejakulácii do úst.

Príznaky

Sú veľmi nešpecifické, takmer žiadne, človek nemusí pociťovať žiadne príznaky aj 8-10 rokov, kým neprepukne ochorenie AIDS. U 70% osôb sa zvyčajne do 2 až 4 týždňoch po nákaze objavuje tzv. akútna infekcia. Prejavuje sa chrípkovými príznakmi: únava, zvýšená teplota, bolesť hrdla, bolesť svalov, kĺbov, sprevádza ju zdurenie lymfatických uzlín. Ako jeden z príznakov môže byť chronicky sa opakujúca kvasinková infekcia.

Liečba

HIV nie je vyliečiteľné ale je liečiteľné. Existuje mnoho liekov, liečba napreduje a neustále sa mení, počas liečby sa sleduje hladina T4 lymfocytov, užíva sa kombinácia viacerých liekov, ktoré podporujú imunitný systém, a bránia ďalšiemu rozmnožovaniu HIV vírusu.

Testovanie

Krv sa testuje na protilátky HIV, nie na samotný vírus. Dôležité je dodržať sérologické okienko = protilátky v krvi sa dajú zachytiť až po 3 mesiacoch, ak sa dáte otestovať skôr, je možné že test Ti vyjde falošne negatívny a odporúča sa test opakovať po ďalších 3-6 mesiacoch

Bakteriálna vaginóza

Ako naznačuje už samotný názov, bakteriálna vaginóza sa spája výlučne s prítomnosťou vagíny. Je to v podstate nerovnováha baktérií, ktoré sa bežne vyskytujú vo vagíne. Špecificky súvisí so stratou ochranných laktobacilov, ktoré sa vo vagíne nachádzajú. Nie je jasné čo presne túto nerovnováhu spôsobuje, niektoré výskumy hovoria, že vo vagíne môže byť prítomný bližšie nedefinovaný faktor, ktorý bakteriálnu vaginózu vyvoláva. Výskum v tejto oblasti stále prebieha. Už teraz však vieme, že napr. výplachy vagíny sprchou či prúdom vody sú rizikovým faktorom pre vznik bakteriálnej vaginózy.

Príznaky

Šedý až žltkastý (rovnorodý) výtok, niekedy so špecifickým rybacím zápachom. Môže nastať iritácia, či diskomfort.

Prenos

Nie je presne jasné akú rolu hrá sex pri prenose. Takisto nie je jasné, či by sa v prípade bakteriálnej vaginózy mal/a byť testovaný/á a liečený/á aj sexuálny/a partner/ka. Empíria však ukazuje, že trenie vagíny o vagínu za prítomnosti infikovaného sekrétu je silne rizikové.

Liečba

Antibiotický vaginálny krém alebo antibiotiká perorálne. Klasické voľne predajné vaginálne probiotiká obsahujúce laktobacily neobsahujú druh baktérií potrebných na obnovenie prirodzenej rovnováhy vo vagíne.

Testovanie

Z kultivácie steru z vagíny

Chlamýdie

Chlamýdie sú spôsobené baktériou Chlamidia trachomatis prenesenou do vagíny, močovej trubice penisu, zadku alebo hrdla kontaktom s infikovaným genitálnym sekrétom. Vieme, že chlamýdie môžu v tele ostávať neaktívne niekoľko mesiacov až rokov. 9 z 10 ľudí, ktorí majú chlamýdie nemajú žiadne príznaky.

Príznaky

Niekedy ľahko zvýšená sekrécia z vagíny, pálenie pri močení, abnormálne krvácanie z vagíny po styku. Vodový biely alebo šedý výtok z penisu (najčastejšie ráno). Bolesť v semenníkoch, zadku a tiež pri vyvrcholení v samotnom penise. Príznaky sa najčastejšie objavia do dvoch - troch týždňov po rizikovom styku. Vo valnej väčšine prípadov majú chlamýdie bezpríznakový priebeh.

Prenos

Prstovanie vagíny (predpoklad kontaktu infikovaného genitálneho sekrétu s neinfikovanou sliznicou), používanie spoločných hračiek bez kondómu. Chlamýdie do penisu alebo do zadku sú prenášané pri aktívnom aj pasívnom análnom sexe. Keďže chlamýdie prežívajú aj na sliznici hrdla, cestou prenosu je aj orálny sex (pravdepodobnejšie pri fajčení penisu ako pri lízaní vagíny). Zriedkavo, no predsa možný je aj prenos pri fistingu, či prstovaní zadku bez kondómu.

Liečba

Antibiotiká ústne. Nutná liečba sexuálneho/ej partnera/ky, prípadne partnerov/iek. Neliečenie môže viesť k neplodnosti.

Testovanie

Kultivácia steru z vagíny, hrdla alebo zadku. Chlamydie v močovej trubici penisu sa testujú zvyčajne zo vzorky moču, no pri zjavných symptómoch je možny aj ster priamo z močovej trubice penisu.

Kvapavka

Kvapavka alebo tiež Gonorrhea je spôsobená baktériou Neisseria gonorrheae, ktorej sa dobre darí v močovej trubici penisu, vagíne, v krku, rekte, ale aj na sliznici oka.

Príznaky

Často krát žiadne. Možný žltkastý až zeleno – žltý výtok a bolestivé močenie. Tiež abnormálne krvácanie z vagíny po sexe. Niekedy opuchnutie a bolesť semenníkov. Pri kvapavkovej infekcii v zadku niekedy krv v stolici, tiež svrbenie a možný výtok. Väčšinou je však kvapavka, podobne ako chlamýdie, bezpríznaková. Ak sa príznaky objavia, udeje sa tak od dvoch do desiatich dní po kontakte s infikovaným partnerom/ kou.

Prenos

Možný pri kontakte infikovaných vaginálnych štiav – napr. pri prstovaní „do mňa, do teba“ alebo pri zdieľaní toho istého dilda bez kondómu, ale chýba výskum. Keďže kvapavke sa dobre darí aj v ústach a rekte, rizikový na prenos môže byť aj orálny sex, či rimming (lízanie zadku) robený infikovanej osobe. Prenos pri aktívnom aj pri pasívnom nechránenom análnom sexe. Kvapavkovú infekciu oka môže človek dostať pri kontakte infikovaných výlučkov (vaginálnych štiav, spermií, pre-ejakulátu) a nasledného pretretia si sliznice oka. Ejakulovanie na tvár je v tomto prípade obzvlášť rizikové, keďže aj touto cestou sa môžu infikované výlučky dostať do oka.

Liečba

Antibiotiká. Ľudia nakazení kvapavkou sa často liečia aj na chlamýdie. Liečba všetkých zúčastnených nutná. Neliečená kvapavka sa môže rozšíriť do krvi a kĺbov.

Testovanie

Kultivácia steru z vagíny, hrdla alebo zadku. Kvapavka v močovej trubici penisu sa testuje zvyčajne zo vzorky moču, výnimočne zo steru z močovej trubice penisu.

Kandidóza

Kandidóza je spôsobená premnožením kvasiniek, čo narúša prirodzenú mikroflóru. Kvasinky sú v malom množstve prítomné bežne vo vagíne, zadku, pod predkožkou penisu, či v ústach a nespôsobujú žiadne problémy. Zvyčajne ostatné mikroorganizmy v tele a dobrý imunitný systém udržujú kvasinky v norme. Ak je imunita oslabená, rovnováha sa môže ľahko narušiť. Taktiež antibiotiká takmer spravidla môžu vyvolať kvasinky keďže ničia aj prirodzené mikroorganizmy, ktoré držia kvasinky na uzde.

Príznaky

pálenie a/alebo svrbenie vo vnútri aj vonku na vagíne, hustý hrudkovitý výtok, trochu pripomínajúci cottage cheese. Možný je špecifický kyselkavý zápach. Opuch žaluďa, začervenanie a bolesti pri sťahovaní predkožky, tiež výtok z penisu. V ústach a jazyku – biely povlak až lézie, ktoré môžu krvácať napr. pri kontakte so zubnou kefkou.

Prenos

Nie je až tak časté, aby človek dostal kvasinky od druhého. Ak áno tak kontaktom infikovaného výtoku zo sliznicou vagíny, zadku, atď. Keďže kvasinkám sa dobre darí aj v ústach, môžu sa presunúť z vagíny, penisu do krku pri orálnom sexe. Je to náročné v tom, že v ústach sa človek ťažšie poškrabe.

Liečba

anti-mikotické krémy, čípky. Pokiaľ sa kvasinky objavujú chronicky, môžu byť indikátorom napr. cukrovky, HIV, či genitálneho herpesu.

Testovanie

Kultivácia steru z vagíny, zadku, hrdla, penisu.

Trichomoniáza

"Trich", malý organizmus, ktorému sa dobre darí vo vlhku. Prežíva vo vaginálnych výlučkoch, močovej trubici penisu a genitálnych žliazkach. Môže prežívať strašne dlho v teple a vlhku najmä v žliazkach, ktoré produkujú vaginálny sekrét. Odhaduje sa, že od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov. Preto je ťažké, podobne ako pri mnohých ďalších sexuálne prenosných ochoreniach, pátrať po tom „od koho som to dostal/a”.

Príznaky

Často penový výtok s nepríjemným pachom. Niekedy sa objavuje bolesť pri močení, svrbenie a podráždenosť. Ak sa príznaky prejavia, zvyčajne k tomu dochádza 4 až 20 dní po infekcii ale aj neskôr. Až 70% ľudí nemá žiadne príznaky.

Prenos

Riziková je akákoľvek sexuálna praktika, kde dochádza ku kontaktu genitálnych výlučkov, čiže prstovanie vagíny (za predpokladu kontaktu infikovaného výlučku s neinfikovanou sliznicou), používanie spoločných hračiek bez kondómu. Dobrá správa - trichomona neprežíva v ústach a krku takže pi orálnom sexe infekcia neprechádza do úst. Neprenáša tiež pri pasívnom ani aktívnom nechránenom análnom sexe.

Liečba

antibiotiká v jednej dávke. Pre všetkých zúčastnených.

Testovanie

Kultivácia steru z vagíny, zo steru močovej trubice penisu.

Ako sa chrániť pred prenosom?

Zatiaľ najúčinnejšou formou ochrany pred sexuálne prenosnými ochoreniami je nemať sex. Avšak existujú tipy, grify, techniky a ochrany, ako si užiť sex a ochrániť tak seba i partnera/partnerku. Bezpečnejší sex je vždy lepší.

 • Naši hlavný nepriatelia sú spermie, sekréty a vaginálne šťavy. Vyhýbajte sa akémukoľvek priamemu a nechránenému kontaktu s nimi.
 • K prenosu dochádza aj kontaktom spermií/sekrétov/štiav so sliznicou. Sliznica je vhodným miestom na prenos ochorení. Nachádza sa v hrdle, vo vagíne, v konečníku aj na špičke penisu v močovej rúre.
 • Vyhýbaj sa priamemu kontaktu genitálií a ich treniu (napríklad “nožnice” - scissoring, preťahovanie predkožky cez partnerov penis a pod.)
 • Hádam najznámejšou formou ochrany je správne používanie kondómu. Slovo správne používame zámerne. Nejde len o to kondóm použiť, ale ho aj správne navliecť. Pred použitím kondómu skontrolujte dátum expirácie. Neotvárajte ho zubami, ani nožnicami. Skontrolujte, či máte správnu stranu rolovania. Chyťte rezervoár (špičku kondómu) medzi palec a ukazovák a vytlačte z neho vzduch. Rezervoár stále držte medzi palcom a ukazovákom, až kým druhou rukou nezrolujete kondóm dole ku koreňu penisu. Vytlačiť vzduch zo špičky kondómu je tá najdôležitejšia vec. Ak to neurobíte, nevytvoríte miesto pre ejakulát a kondóm praskne.
 • Kondóm použi pri každom sexe do zadku, vagíny a fajke.
 • Používaj kondóm aj na sexuálne hračky. Hlavne vždy vymeň kondóm, keď používaš hračky z jednej partnerky/ra do druhého partnera/rky, alebo z jedného otvoru do druhého (zadok, vagína).
 • Kondóm môžete navliecť aj na prsty a chrániť seba i vašu partnerku/partnera pri prstovaní vagíny či zadku.
 • Používaj rukavice pri dráždení pošvy, klitorisu, genitálií, či zadku.
 • Použi bariérovú ochranu pri orálnom sexe - pri lízaní vagíny alebo zadku. Cez internet alebo v sex-shope sa dá kúpiť tzv. rúško Hot-Dam (nazývané aj Dental Dam či Oral Dam). Dajú sa taktiež ľahko vyrobiť z kondómu. (Najprv odstrihnete špičku kondómu - čapičku, a potom ho prestrihnete po dĺžke. Rozrolujete a máte rúšku.)

Ako znížiť riziko prenosu?

 • Ak nepoužívaš rukavice ani kondóm pri dráždení rukou, dávaj si pozor na svoju ruku - aby si sa potom tou istou rukou nedotýkal/a svojich genitálií. Ruky si po sexe umy.
 • Pred orálnym sexom ani po ňom si neumývaj zuby, nekloktaj ústnymi vodami. Umývanie zubov (ako aj silné ústne vody) tvoria malé ranky v ústach a na ďasnách, čím sa zvyšuje riziko prenosu ochorení.
 • Ak máš v ústach ejakulát, vypľuj ho. Vypláchni si ústa čistou vodou. Neumývaj si zuby, nepoužívaj ústne vodu. Nejedz nič najmenej hodinu (môžeš si tým v ústach spôsobiť ranky, ktoré zvyšujú riziko prenosu).
 • Pred sexom si nerob klystír. Klystír spôsobuje malé ranky v zadku, cez ktoré sa ochorenie jednoduchšie prenáša. Ak si však chceš napriek tomu klystír urobiť, nerob tak pred sexom ani po sexe. Urob si ho v deň, keď vieš, že sex nebudeš mať.
 • Pred sexom si nerob výplach vagíny. Tie narúšajú sliznicu pošvy. Vznikajú malé ranky, ktoré zvyšujú riziko prenosu.
 • Ak máš ejakulát v zadku alebo vagíne, čupni si a snaž sa ho vytlačiť sťahovaním svalov von. Umy sa z vonku vlažnou vodou. Nerob si výplachy (vodou či inými prostriedkami). Neskúšaj si ejakulát vybrať von prstami. Môžeš sa poškriabať a tak zvýšiť riziko prenosu.
 • Ak robíš niekomu fajku bez kondómu, vyhni sa výstreku do úst. Pri fajke platí, že osoba ktorá dostáva orálny sex je v oveľa menšom (niektoré zdroje uvádzajú že takmer v žiadnom) riziku prenosu HIV, ako osoba ktorá robí orálny sex. Riziko prenosu napr. HIV sa zvyšuje, ak dôjde k výstreku ejakulátu do úst.
 • Ak máš análny sex, vyhni sa vystreknutiu ejakulátu do zadku. Avšak mysli na to, že nechránený análny sex je najrizikovejší z pohľadu prenosu HIV aj bez výstreku do zadku. Riziko prenosu HIV je vysoké pre oboch sexuálnych partnerov. Všeobecne platí, že ten kto prijíma análny sex/resp. spermie (tzv. pasívny sexuálny partner/partnerka) je vo väčšom riziku prenosu HIV. Sliznica konečníka je tenká a nie je prirodzene zvlhčovaná. Preto sa v konečníku tvoria ranky a krvácanie.
 • Používaj lubrikant. Použi lubrikant pri každom análnom sexe. Ale nie len vtedy. Použi lubrikant aj pri prstovaní, používaní sexuálnych hračiek a pod. Použi ho aj v prípade, že prirodzená lubrikácia je nedostatočná. Znížiš tak trenie, a tým aj možné malé ranky, cez ktoré sa sexuálne prenosné ochorenia ľahšie prenášajú.
 • Nepoužívaj po nikom vlhký uterák na utieranie genitálií.
 • Nebozkávaj sa s človekom, ktorý má na ústach opar alebo herpes. Nedeľ sa s ním o spoločný pohár, príbor a pod.
 • Ak máš opar alebo herpes na ústach, nerob nikomu orálny sex. Herpes z úst môžeš veľmi ľahko preniesť na oblasť genitálií.
 • Pred sexom si voľným okom prezri partnerkinu/partnerovu oblasť genitálií a zadku. Ak zadáš čokoľvek podozrivé (výrastky, vredy, netypický výtok, zapáchajúci výtok) vyhni sa nechránenému sexu alebo kontaktu s touto oblasťou.